Dániel próféta Izrael ókori történelmének egyik legnagyobb prófétája volt. Valószínűleg még fiatal tinédzser volt, amikor i.e. 604 körül Jeruzsálemből babiloni fogságba került. Babilóniában egy foglyok számára felállított iskolába került azokkal együtt akik jó képességeket mutattak a babiloni tudományok és a babiloni életforma elsajátítására.
Hamarosan ki is tűnt társai közül, amikor ő és három fiatal jeruzsálemi barátja elutasította az olyan ételek fogyasztását amelyek nem feleltek meg a zsidó törvényeknek. Diplomatikusan kitartottak meggyőződésük mellett, és kóser ételeik fogyasztásának eredménye képpen egészségesebbnek találtattak mint azok akik fogva tartóik finomságait ették.
Isten prófétikus ajándékai
Dániel prófétai karrierje hirtelen indult el, amikor még nagyon fiatal volt. Babilónia királyának, Nabukodonozornak volt egy álma, amire nem emlékezett. Amikor bölcsei nem tudták neki felidézni és értelmezni az álmot, a hirtelen haragú király elrendelte összes tudósa kivégzését, beleértve ebbe Dánielt és barátait. Szorult helyzetében Dániel kikiáltott Ábrahám Istenéhez, hogy mutassa meg neki az álmot és annak jelentését. Isten csodálatosan megválaszolta az imát, és Dániel Nabukodonozor egész udvara előtt elmondta a királynak az álmot és jelentését. Ez indította el Dániel udvari tisztviselői és tanácsadói tevékenységét először Nabukodonozor alatt, aztán később még legalább 70 éven keresztül a Babilóniát követő Perzsa Birodalom alatt.
Tekintsd meg ezt a videót Dániel könyve 2. fejezetéről, amiben Dániel értelmezi Nabukodonozor álmát.
Dániel jövőről szóló próféciái
Élete vége felé olyan prófétikus üzeneteket kapott Istentől, melyek a legkiemelkedőbbnek tekinthetőek a zsidó próféciák körében. Dániel prófétikus látomásai újra felbukkannak több mint 600 évvel később a Biblia utolsó könyvében, a Jelenések Könyvében, ahol sokkal nagyobb részletességgel láthatjuk őket lejátszódni. Amikor a názáreti Jézust a jövőről kérdezték, kifejezetten csak Dániel könyvében található utalásokkal válaszolt.
Dániel könyvének nem prófétikus jellegű fejezetei
Dániel könyvének nem prófétikus jellegű fejezeteiben találjuk a három héber gyerek híres történetét, akiket a tüzes kemencébe dobtak (3. fejezet), a kézírást a falon (5. fejezet), és azt a történetet amiben Dánielt az oroszlánok közé vetik (6. fejezet).